6.8 C
Brno
Neděle, 26 března, 2023
HomeRady a NávodyZatočte s holubmi na balkónoch a parapetoch raz a navždy

Zatočte s holubmi na balkónoch a parapetoch raz a navždy

Holuby patria medzi vtáky, ktorých prítomnosť si väčšinou neužívate. Ich pobyt v blízkosti domácnosti spôsobujú znečistenie a zvyšuje riziko prenosu nepríjemných chorôb. Hniezda zanášajú odkvapy, ich trus spôsobuje koróziu a môže zničiť vybavenie domácnosti. Ako sa ich môžete čo najlepšie zbaviť?

Lietajúci krysa
Prezývka, ktorú si holuby vyslúžili, vďačí za svoj pôvod chorobám, ktoré môžu prenášať. Najväčším rizikom je ich trus, ktorý je plný mikróbov a parazitov. Rovnako tak aj perie, ktoré môže spôsobovať nechcené alergie. Ak ste v blízkosti holubieho hniezda, riskujete aj prenos roztočov.

Hroty proti holubom
Iste ste už zaznamenali bodáky, ktorými sú ozdobené strechy. Môžu byť vyrobené z plastu alebo kovu. Ich umiestnenie je vhodné aj na parapetoch, aj keď tým uberáte priestor pre kvetináče. Cieľom týchto hrotov je zamedziť, aby sa nevítaní hostia pohodlne usadili. Pre holuby ale nie sú nebezpečné. Nebojte sa, že by sa na nich nabodli.

Natiahnite lanko
Natiahnuté lanko je alternatívou k hrotom. Funguje na rovnakom princípe. Zabráni nalietajúcemu holubovi, aby bez problémov pristál a vytvoril si na parapete rozhľadňu. Na tento účel stačí kovové lanko, ktoré bude ošetrené proti korózii. Túto variantu voľte, ak chcete pokryť malý povrch. Jeho umiestnenie na terasu alebo balkón nie je vhodné.

Vystrašte ich
Hľadáte riešenie, ktoré by bolo zábavné a nápadité? Zvoľte farebné balóny alebo osvedčené cédečká. Aby ste vystrašili holuba, ktorý potom nebude chcieť na vašom obydlí pristáť, stačí vytvoriť ilúziu pohybu. Na tento účel poslúžia okrúhle farebné balóniky zavesené na parapet, ktoré pripomínajú oči. Na podobnej báze fungujú aj veterné mlynčeky a zavesené CD, môžete tiež natrhať a rozvesiť alumíniové prúžky. Ale pozor, holuby si na túto fintu veľmi rýchlo zvykajú, preto musíte tieto triky často meniť.

Výrazná vôňa
Možno sa to zdá nepravdepodobné, ale aj holuby majú čuch. Na pristátie u vás ich odradí výrazná vôňa. Ideálnym riešením sú naftalínové guličky, nie každý z nás ich má k dispozícii. Vyskúšať môžete aj pálivé korenie, pri ktorom je ale silné riziko vdýchnutia u detí i dospelých. Ak je pre vás dôležitá vôňa, použite pánsku voňavku, ktorú holuby príliš nevyhľadávajú.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články