6.8 C
Brno
Neděle, 26 března, 2023
HomeRady a NávodyKoniec prskania oleja z panvice

Koniec prskania oleja z panvice

Popáleniny od oleja patria k tým najbolestivejším, preto sa kuchári aj kuchárky celkom obávajú prskajúceho oleja. Pri smažení skrátka k popáleniu občas dôjde, preto je dobré poznať triky, ako si so zbytočným prskáním poradiť.

Nepríjemné prskanie oleja
Skúsenejších kuchárov a kuchárky už prskanie oleja obvykle nezaskočí. To skôr tých mladších alebo tých, ktorí sa po kuchyni pohybujú len občas. Najčastejšie k nemu dochádza v prípade, že sme panvicu dostatočne neosušili predtým, než sme na ňu naliali olej. Často sa tiež objaví, pokiaľ hodíme mäso či inú surovinu do oleja príliš sprudka.

Ľahké prskanie oleja je skôr na hnev než nebezpečné, ale niekedy sa môže stať, že vychrstne väčšie množstvo horúceho oleja a vážne nás zraní. Ako tomu predchádzať?

Triky proti prskajúcemu oleju
Ak sa s týmto problémom stretávate častejšie, vyskúšajte niektoré z trikov, ktoré kolujú medzi gazdinkami. Napríklad sa odporúča ľahko potrieť dno panvice octom pred tým, než na ňu nalejeme olej, alebo ju posypať trochou soli. Niekto tiež odporúča pridať do panvice pár kúskov chleba alebo koliesok mrkvy, ktoré by mali zmierniť prskanie oleja.

A ešte spomenieme jeden trik, o ktorom sa traduje, že s touto nepríjemnosťou pomôže: vložiť do horúceho oleja korkový špunt.


Varíte radi? Vyberte si tú najlepšiu kuchynskú panvicu.


Ako ošetriť popáleniny
Pokiaľ dôjde k rozsiahlym popáleninám, je na mieste volať záchranku alebo vyhľadať pomoc lekára. Pri menších popáleninách, ktoré v kuchyni vznikajú častejšie, je vhodné ranu schladiť pod miernym prúdom vlažnej vody. Kým sa postihnuté miesto schladí, môže to trvať aj niekoľko minút, preto vytrvajte. Vyvarujte sa ľadovaniu, ktoré nie je na ošetrenie popálenín vhodné.

Akonáhle popálené miesto dostatočne schladíte, siahnite po dezinfekcii a vyčistite jeho okolie. Následne ošetrujte napríklad gély proti popáleninám až do úplného vyliečenia. V prípade, že sa objavia pľuzgiere, sa neodporúča ich prepichovať, pretože sú prirodzenou ochranou tela proti infekcii.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články