6.8 C
Brno
Neděle, 26 března, 2023
HomeRodina6 rád pre zdravý domov bez alergénov

6 rád pre zdravý domov bez alergénov

Štvrtinu Čechov trápia peľové alergie. Za posledné roky sa počet alergikov a astmatikov znásobil a alergická nádcha trápi až 40% českých detí.

Peľová sezóna – v akom období je najhoršia a ako sa na ňu pripraviť?
Tento rok peľová sezóna začala obzvlášť skoro. Začiatok jari bol veľmi suchý a veterný, takže vietor odnášal peľ aj do miest, kde stromy ešte nekvitli. Navyše väčšina bylín a tráv ešte len pokvitne a je možné, že alergici budú mať tento rok väčšie problémy ako predtým. Podľa lekárov mnohým ľuďom za posledné dva roky zoslabla imunita a navyše odložili rúšky a respirátory, ktoré ich pred alergénmi sčasti chránili.

6 základných rád na boj s alergiou
Upratujte na vlhko, aby nedochádzalo k víreniu prachu
Obmedzte zvyšné bytové textílie – prehozy, závesy, záclony, koberce, plyšáky
Po príchode domov sa hneď prezlečte. Vyprané prádlo nesušte vonku
Pred spaním si umývajte vlasy. Peľové zrnká na vankúši by vás inak celú noc dráždili
Do okien, ktorými najčastejšie vetráte, nainštalujte siete proti peľu (sú oveľa hustejšie, než siete proti hmyzu)
Zaobstarajte si kvalitnú čističku vzduchu, ktorá domácnosť zbaví peľových alergénov a ďalších škodlivín
Čo ešte máme doma škodlivého?

Do domácností navyše vniká veľké množstvo škodlivín zvonku. Je to polietavý prach, baktérie, plesne a škodliviny z automobilovej dopravy. Mikroskopické častice lietajú vzduchom a víri ich pohyb obyvateľov bytu, prievan, upratovacie práce či domáce zvieratá. Všetky tieto vplyvy majú podiel na zhoršení zdravotného stavu astmatikov, alergikov, na opakovaných zápaloch dolných dýchacích ciest, na zhoršenej koncentrácii, častejšej únave a celkovom oslabení imunity.

Ďalšou možnosťou, ako si ozdraviť domov, je obstaranie čističky vzduchu. Kvalitná čistička zo vzduchu v interiéri odstráni až 96 % všetkých polietavých nečistôt a my ich už nevdychujeme. Obľúbená čistička Ionic-CARE Triton X6 zbaví domácnosť polietavého prachu, peľov, plesní, baktérií, vírusov a cigaretového dymu. Všetky nečistoty sa pevne zachytia na elektrostatickom filtri. Ten je umývateľný a používa sa stále dookola. Ďalšími výhodami tejto čističky je úplne tichý chod a malá spotreba elektrickej energie.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články