5.4 C
Brno
Neděle, 26 března, 2023
HomeMagazínV Česku sa objavil prvý prípad opičích kiahní

V Česku sa objavil prvý prípad opičích kiahní

V Česku sa potvrdil prvý prípad opičích kiahní, ktoré sa v poslednej dobe šíria z Afriky aj do iných štátov.

(AKTUALIZOVANÉ, 17:02) Nemocnica v tlačovej správe uviedla, že pacient je v izolácii a personál používa osobné ochranné pomôcky. „Špecifickú liečbu proti opičím kiahňam nedostáva, je stabilná, liečené sú iba symptómy ochorenia,“ napísala hovorkyňa nemocnice Jitka Zinke.

Hovorca ministerstva zdravotníctva Ondřej Jakob dnes na otázku ČTK uviedol, že neexistujú údaje o tom, či vakcíny proti pravým kiahňam chránia aj proti opičím kiahňam. Odborníci ale usudzujú, že vďaka podobnosti vírusu by účinné byť mohli, uviedol predseda Českej vakcinologickej spoločnosti Roman Chlíbek.

Ľudia očkovaní v SR pred rokom 1980, kedy plošná vakcinácia skončila, ale podľa neho už prakticky žiadnu ochranu nemajú. Podľa stanoviska Spoločnosti infekčného lekárstva Českej lekárskej spoločnosti Jana Evangelistu Purkyně môžu ale očkované chrániť pred vážnym priebehom.

(AKTUALIZOVANÉ, 15:05) Nakazený človek podľa SZÚ zdržiaval začiatkom mája na hudobnom festivale v Antverpách v Belgicku. ŠKÚ skúma ďalšie dve vzorky s podozrením na opičie kiahne.

Národné referenčné laboratórium pre chrípku a nechrípkové vírusové ochorenia SZÚ uvádza, že ide o predbežné potvrdenie, pretože vzorka bola dnes dopoludnia vyšetrená elektrónovou mikroskopiou. Pre konečné potvrdenie je podľa vedúceho laboratória Heleny Jiřincovej nutné urobiť celogenómovú sekvenáciu či PCR metódu. „Definitívne výsledky teda budú známe zrejme budúci týždeň,“ uviedla.

Celkom laboratórium dostalo tri vzorky. „Ďalšie dve podozrivé vzorky budeme spracovávať v nasledujúcich hodinách,“ uviedol Daniel Krsek, vedúci laboratória pre preukaz infekčných agens elektrónovou mikroskopiou.

Pražská hygienická stanica hneď po podozrení na nákazu opičími kiahňami začala epidemiologické šetrenie, ktoré má zistiť možné rizikové kontakty chorých a nastaviť u nich protiepidemické opatrenia, teda predovšetkým karanténu.

„K pozitívne testovanej osobe možno (…) vo všeobecnejšej rovine uviesť, že začiatkom mája s priateľmi zdržiavala na hudobnom festivale v belgických Antverpách. Po návrate začala vnímať prvé nešpecifické príznaky od začervenaných až slziacich očí, cez postupný výskyt vyšších telesných teplôt od 37,5 do 39 stupňov Celzia, až po výsev bolestivých pupienkov na pokožke pripomínajúcich akné na určitých častiach tela. Pupienky sa postupne menili na praskajúce pľuzgieriky, ktoré po prasknutí bolieť prestali,“ uviedla riaditeľka pražskej hygieny Zdeňka Shumová.

(13:44, pôvodná správa) V Česku sa potvrdil prvý prípad opičích kiahní, ktoré sa v poslednej dobe šíria z Afriky aj do iných štátov. Serveru Zoznam Správy to povedal Pavel Dlouhý, predseda spoločnosti infekčného lekárstva Slovenskej lekárskej spoločnosti Jana Evangelistu Purkyně. Nákazu podľa neho potvrdil Štátny zdravotný ústav (SZÚ), pacient je v pražskej Ústrednej vojenskej nemocnici (ÚVN).

V SR sa podľa nedeľných informácií Štátneho zdravotného ústavu preverovalo už jedno podozrenie, ktoré sa ale nepotvrdilo.

Opičie kiahne sú vzácne vírusové ochorenie podobné ľudským kiahňam, zvyčajne ale majú miernejšie prejavy. Na prenos je potrebný podľa odborníkov dlhodobý a blízky kontakt.

Prvýkrát boli opičie kiahne zaznamenané v Demokratickej republike Kongo v 70. rokoch minulého storočia a teraz sa vyskytujú v častiach strednej a západnej Afriky. Až donedávna sa v iných častiach sveta choroba vyskytovala len zriedka.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dnes oznámila, že eviduje 131 potvrdených prípadov opičích kiahní a 106 podozrení na túto chorobu v 19 krajinách, kde sa toto ochorenie bežne nevyskytuje. V Európe sa choroba objavila napríklad v Dánsku, Škótsku, Španielsku, Taliansku, Slovinsku či Rakúsku.

Hovorca ministerstva zdravotníctva Ondřej Jakob dnes na otázku ČTK uviedol, že neexistujú údaje o tom, či vakcíny proti pravým kiahňam chránia aj proti opičím kiahňam.

Odborníci ale usudzujú, že vďaka podobnosti vírusu by účinné byť mohli, uviedol predseda Českej vakcinologickej spoločnosti Roman Chlíbek. Ľudia očkovaní v SR pred rokom 1980, kedy plošná vakcinácia skončila, ale podľa neho už prakticky žiadnu ochranu nemajú.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články