6.8 C
Brno
Neděle, 26 března, 2023
HomeMagazínKvôli búrkam mali hasiči vyše tisíc výjazdov, Nemeckom sa prehnala tri tornáda

Kvôli búrkam mali hasiči vyše tisíc výjazdov, Nemeckom sa prehnala tri tornáda

Silné búrky s prívalovými zrážkami, silným nárazovým vetrom a krupobitím zasiahli v piatok večer a počas noci na sobotu časť Česka. Hasiči vyrážali k 1100 prípadom, dlhodobý denný priemer všetkých výjazdov v bežný deň vrátane dopravných nehôd, požiarov a ďalších udalostí pritom činí 365.

Najväčší počet udalostí bol v Stredočeskom kraji. V Lužnej na Rakovnicku udrel blesk do domu, ktorý začal horieť. Požiar sa hasičom podarilo dostať pod kontrolu zhruba po dvoch hodinách. V Prahe počasie poškodilo stanové mestečko pre Ukrajincov v pražskej Troji, ešte počas noci bola ale jeho prevádzka plne obnovená. Búrky sprevádzal najmä na západe Čiech veľmi silný vietor.

Podľa spoločnosti ČEZ bolo v piatok o jedenástej hodine večer asi 158 tisíc odberných miest bez prúdu. Na mnohých miestach budú práce na odstraňovaní následkov silných búrok pokračovať celú sobotu.

Nemeckom sa prehnala tri tornáda
Silné búrky, ktoré v piatok zasiahli časti Nemecka a vyžiadali si desiatky zranených a jeden ľudský život, sprevádzala najmenej tri tornáda. Tá sa podľa Nemeckej meteorologickej služby (DWD) vyskytla v Severnom Porýní-Vestfálsku v mestách Paderborn, Lippstadt a vo štvrti mesta Höxter Lütmarsen.

Práve najľudnatejšiu spolkovú krajinu Severné Porýnie-Vestfálsko zasiahla nepriazeň počasia predovšetkým, silné búrky s lejakmi a prudkými veternými poryvmi tam spôsobili vážne škody. Len v Paderborne bolo podľa polície zranených 43 ľudí, desiatka z nich vážne. Značné problémy ale búrkový front Emmelinde spôsobil na viacerých miestach Nemecka.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články