14.7 C
Brno
Pátek, 29 března, 2024
HomeMagazínNeziskovka, ktorá sama bojuje o prežitie, pomáha Ukrajine

Neziskovka, ktorá sama bojuje o prežitie, pomáha Ukrajine

Na Ukrajine pomáha aj sanitné vozidlo neziskovej organizácie Girasole z Hustopečia. Neziskovka na Břeclavsku poskytuje služby starostlivosti o seniorov a osoby s postihnutím. Teraz na Ukrajinu vozí zdravotnícky materiál a z Ukrajiny vážne choré deti.

Neziskovka Girasole na Hustopečsku prevádzkuje osobnú asistenciu a tiesňovú starostlivosť pre seniorov a osoby s postihnutím. Ponúka domáci hospic a služby pre nevyliečiteľne chorých, vrátane podpory domácich starajúcich sa. Teraz si pribrala pomoc Ukrajine. Jej sanitné auto bolo zatiaľ na Ukrajine v týždenných intervaloch štyrikrát.

„Prvotným zámerom bolo vziať sanitku a priviezť na Ukrajinu humanitárnu pomoc. K dispozícii ale máme sanitné vozidlo v plnom vybavení, v štandarde zdravotníckej záchrannej starostlivosti, a pretože sme sami zdravotníci a záchranári, chceli sme tam aj týždeň zostať a so zdravotnou starostlivosťou pomáhať,“ opisuje riaditeľ zapísaného spolku Miroslav Prchal.

V začiatkoch projekt Sanitka pre Ukrajinu podporili firmy fungujúce na Hustopečsku. Bola to spoločnosť Moss logistics, Scott Automation, Česká sporiteľňa alebo Delico Mat.

„To boli vôbec prví darcovia, ktorí nám do 24 hodín prisľúbili finančnú pomoc. Takže sme vedeli, že s pomocou Ukrajine môžeme začať. Že nezaťažíme náš už aj tak napätý rozpočet. Že doň nezatneme ‚sekeru‘, ktorú si nemôžeme dovoliť,“ hovorí pre ZdraveSpravy.cz Miroslav Prchal.

Následne podľa jeho slov významne prispela aj pražská pobočka britskej právnickej kancelárie Clifford Chance LLP.

„To sme valili oči. Na druhú stranu tých veľkých i malých darcov je k dnešnému dňu zhruba osem desiatok. A všetci sú dôležití,“ dodáva riaditeľ neziskovej organizácie.

Finančná pomoc prišla aj zo Základnej umeleckej školy Veľkej Pavlovice. Tá usporiadala spoločný koncert ukrajinských detí v Česku a svojich žiakov. Na koncerte ZUŠ vybrala 22 tisíc korún.

Príbehov detí, ktoré potrebujú pomoc, sú desiatky
Odvtedy ľudia z neziskovej organizácie vo svojom vozidle previezli do Poľska viac ako 50 detí prevažne s onkologickým ochorením, ktoré by teraz na Ukrajine nemali patričnú starostlivosť.

Na svojom facebookovom profile zástupcovia Girasole popisujú napríklad príbeh štvorročného dievčaťa, ktoré ochrnulo na pravú polovicu tela a vyšetrenie ukázalo na nádor na mozgu.

„Dieťa potrebovalo zložitú neurochirurgickú operáciu a ďalšiu terapiu. Ale aká to je liečba, keď pri každom leteckom poplachu musíte sťahovať celé oddelenie do pivnice,“ hovorí Miroslav Prchal s tým, že Ľvovská nemocnica, kde sa dieťa skončilo, je preplnená detskými pacientmi z celej Ukrajiny.

V rámci medzinárodnej spolupráce sa potom rozhodlo, že operáciu aj liečbu dievča podstúpi v Poľsku. Na letisko poľského Řešova ju k ďalšiemu transportu do Varšavy previezla práve sanitka z Hustopečia.

Sú tu aj ďalšie príbehy. 12. marca vyšla ukrajinská dievčina Diana z krytu, aby sa nadýchla čerstvého vzduchu. Zásah rakety ju ťažko zranil. Diana utrpela poranenia hlavy, nohy a ruky črepinou. Bola úspešne, ale dlho resuscitovaná. V máji sa mala zúčastniť tanečných pretekov v Paríži.

„Dianku sme priviezli z evakuačného vlaku do nemocnice vo Ľvove. O pár dní neskôr do ‚lietajúcej nemocnice‘ nemeckej Luftwaffe do poľského Rzeszowa, odkiaľ odletela do Nemecka. Pred pár dňami prišiel jednému z kolegov pozdrav z nemeckej nemocnice,“ uvádzajú zástupcovia neziskovky na svojom profile.

Dodávajú, že Diana síce netancuje v Paríži, ale žije, je v bezpečí a má tú najlepšiu liečbu. Pomoc takýmto pacientom vnímajú ako česť.
„Tie osudy sú strašné, ťažké. Zvlášť utrpenie detí, ktoré za nič nemôžu,“ tvrdí.
Na Ukrajine sa zdravotníci z Hustopečia začlenili do medzinárodnej skupiny. Jej členovia pomáhajú ukrajinským nemocniciam a miestnej záchrannej službe s evakuáciou pacientov, predovšetkým detí s onkologickým ochorením. Sú v nej napríklad aj Taliani alebo Poliaci.

„V rámci medzinárodnej skupiny ide vždy veľký konvoj, ide o 15 až 20 sanitiek,“ vysvetľuje Miroslav Prchal.

Deti z Ľvovskej nemocnice jeho organizácia odovzdáva v poľskom Réšove na ďalší prevoz. Najčastejšie ide podľa neho o odvoz detí do konkrétnej poľskej nemocnice, kde je dohodnuté prijatie týchto pacientov na onkologickú liečbu.

„Ukrajinské nemocnice ich starostlivosť teraz jednoducho nestíhajú. Veľa nemocníc je zničených, zničených, tlak na nich je teraz značný,“ upresňuje.

Neziskovka pomáha, ako môže, aj ona ale bojuje o prežitie
Miroslav Prchal tvrdí, že by deti s onkologickým ochorením vozili z Ukrajiny aj do slovenských zariadení. Rokovať o tom chce s ministerstvom zdravotníctva. Uviedol, že ďalšia misia sanitku zrejme čaká na začiatku júna. Potreba na to sú ale peniaze. A tak neziskovka organizuje zbierku na svojich webových stránkach aj na to určenej aplikácii.

„Skončilo to tým, že sme na internete spustili kampaň a povedali sme si, že na Ukrajinu budeme jazdiť do chvíle, dokedy budú peniaze,“ vysvetľuje Miroslav Prchal.

Nie je to pritom prvýkrát, keď neziskovka žiada o peniaze verejnosť. Celoročne vyberá peniaze na to, aby mohla poskytovať svoje služby seniorom a postihnutým ľuďom vo svojom regióne. Budúcnosť jej služieb je aj tak neistá.

Verí, že štát, ktorý si sociálne služby prostredníctvom krajov objednáva aj od neziskových organizácií, jeho organizáciu, ale aj tisícom ďalších v krajine pomôže. Situácia sa podľa jeho slov vzhľadom na nízku štátnu a ostatnú neistú podporu a zdražovanie totiž stáva neúnosná.

„Štát by sa k tomu mal postaviť. Nedokážem predikovať, ako to bude. A vlastne ani nechcem. Ale v skryte duše dúfam, že to dopadne dobre, pretože problémy má, a ešte bude mať veľa terénnych služieb. Veľa vecí riešime formou darcov, ale tie služby si prostredníctvom krajov objednáva štát, tak by sa tomu mal aj venovať. Nechcem len kritizovať, ale tá celá situácia je tristná,“ uzatvára.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články