6.8 C
Brno
Neděle, 26 března, 2023
HomeRady a NávodyDokonalý trik, ako zbaviť žalúzie prachu bleskovo a naraz

Dokonalý trik, ako zbaviť žalúzie prachu bleskovo a naraz

Skutočne kvalitné upratovanie sa nezaobíde bez veľmi pracného čistenia prachu. A ako každá skúsená gazdinka dobre vie, práši sa veľa a neustále, obzvlášť v niektorých lokalitách, takže ide v podstate o nekonečnú prácu. Niektoré časti bytu či domu sú pritom z tohto hľadiska skutočne náročné. Hovoríme predovšetkým o závesoch alebo žalúziách. Práve s druhými menovanými vám ale poradíme.

Výhody aj nevýhody žalúzií
Žalúzie sú praktickým pomocníkom, ktorý plní hneď niekoľko funkcií. Hravo zamedzí v prenikaniu slnečných lúčov, vytvorí príjemné prítmie na sledovanie televízie alebo keď si chcete privstať a uchráni vás pred ľahostajnými pohľadmi susedov. V tomto ohľade tak stále viac nahrádzajú závesy. Sú tu ale aj určité nevýhody. Napríklad tá, ktorú poznajú práve len gazdinky. Žalúzie totiž nejde jednoducho zložiť a vyprať, ako by ste to urobili práve so závesom alebo záclonou.

Čistenie žalúzií od prachu je navyše pekná piplačka, do ktorej sa nikomu príliš nechce, a tak ju dlho odkladá. Zároveň nejde o niečo, čo by sa dalo robiť napríklad každý týždeň. Je tu aj ďalší problém, a to skutočnosť, že keď budeme umývať žalúzie, znamená to obvykle aj zašpinenie okna. Teda ďalšie práce navyše v podobe umývania okien. Nikdy teda neumývajte okná predtým, ako vyčistíte žalúzie.

Účinné čistenie žalúzií
Ale ako si prácu uľahčiť? Skvele vám v tom pomôže vysávač, ktorý je najskôr potrebné dovybaviť nástavcom na čalúnený nábytok, pokiaľ taký ešte nevlastníte.

Nasaďte teda nástavec a aktivujte vysávač, avšak len na najslabší možný výkon. Následne potom jednotlivé lamely žalúzií postupne povysávajte. Tento postup je potrebné vykonávať pravidelne, aby ste zabránili tomu, že sa prach usadí a vytvorí súvislú viditeľnú vrstvu, ktorá sa už vysáva podstatne horšie a je potrebné ju umyť.

Keď už sa ale predsa len prihodí, že sa špina na žalúziách usadí vo väčšej miere, nezostáva nič iné, ako použiť ďalší trik. Za každú cenu sa vyhnite umývaniu lamely po lamele. Je to neuveriteľne zdĺhavé a nepríjemné. Naopak žalúzie sklopte čelom k sebe a zotrite po celej ich dĺžke v smere sklopenia. Potom žalúzie otočte a podobným spôsobom očistite aj z druhej strany.

Stále ale bude zostávať menšia plôška, ku ktorej sa handričkou nedostanete, a to v tých miestach, kde sa lamely žalúzií prekrývajú. Toto dočistenie už ale nie je také náročné a zložité.

Ako žalúzie osprchovať
Pokiaľ vám vyššie popísaný postup nevonia, je tu ešte alternatíva. Montáž žalúzií v skutočnosti nie je vôbec zložitá, a tak nie je ťažké ich ani demontovať. Pokiaľ sa na to cítite, jednoducho žalúzie odoberte a dôkladne osprchujte. Je to veľmi rýchly a účinný postup. Len si dajte pozor na to, aby ste sprchovali iba lamely a nie inštalačný mechanizmus.

Potom dajte žalúzie vysušiť na slniečko. Cieľom je, aby žalúzie oschli čo možno najrýchlejšie. Inak si príliš nepomôžete, pretože na nich budete mať nepekné fľaky od kvapôčok. V zime sa dá slnko nahradiť fénom, čo ale opäť prináša určitú časovú náročnosť.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články