6.8 C
Brno
Neděle, 26 března, 2023
HomePre ŽenyOdborné vyšetrenie znamienok pre všetkých ponúka ČPZP

Odborné vyšetrenie znamienok pre všetkých ponúka ČPZP

Pigmentové znamienka skrývajú nejedno riziko. Lekári ich preto radia nepodceňovať. Rovnako k nim pristupuje Česká priemyselná zdravotná poisťovňa [ČPZP]. Preto aj tento rok ČPZP organizuje verejnoprospešnú akciu Spolu proti melanómu.

V nej ponúkne bezplatné vyšetrenie pigmentových znamienok všetkým priamo v uliciach veľkých miest. Kampaň Spolu proti melanómu ČPZP odštartuje 11. mája a ukončí tento rok 9. júna. Na tejto akcii tretia najväčšia zdravotná poisťovňa v SR spolupracuje s vybranými mestami a lekármi dermatológmi. Tí všetkým záujemcom skontrolujú pigmentové znamienka v špeciálnom stane umiestnenom na námestí alebo na inom frekventovanom mieste. Kampaň pobeží v 15 mestách Českej republiky.

„Ponuka bezplatného preventívneho vyšetrenia kože tento rok odštartuje 11. mája v Olomouci. Ďalšia možnosť prehliadky pigmentových znamienok dostane verejnosť v mestách Prostějov, Zlín, Kroměříž, Liberec, Kladno, Plzeň, Znojmo, Jihlava, České Budejovice, Tábor, Opava, Havířov, Frýdek-Místek a Ostrava, kde kampaň vo štvrtok 9. júna. vymenúva hovorkyňa ČPZP Elenka Mazurová.

ále upozorňuje, že lekári budú záujemcom k dispozícii v danom meste vždy od 10 do 17 hodín. Odborným garantom projektu je ostravská ordinácia Zdravá koža.com. Vôbec prvýkrát toto bezplatné vyšetrenie kože naprieč republikou poisťovňa usporiadala v roku 2016. Kvôli epidémii koronaviru sa v rokoch 2020 a 2021 akcia nekonala. Tohtoročná kampaň sa tak bude konať piatykrát.

Súčasťou kampane je aj sprievodný program
Súčasťou nezárobkovej, verejne prospešnej akcie tento rok je aj sprievodný program v oblasti zdravého životného štýlu. Ľudia, ktorí na akciu prídu, si môžu napríklad zmerať množstvo tukového a svalového tkaniva v tele alebo vykonať samovyšetrenie pŕs na silikónovom modeli. Rovnako si budú môcť nechať odborne poradiť, ako sa chrániť pred slnkom.

„Zhubný melanóm je najčastejším a zároveň najnebezpečnejším druhom rakoviny kože. Začína totiž relatívne skoro metastázovať do ďalších častí a orgánov ľudského tela. Odhaliť chorobu včas je preto nesmierne dôležité, takže ak ste na svojom tele našli podozrivé znamienko alebo iné zmeny na koži, určite na bezplatné vyšetrenie príďte,“ pozýva na akciu hovorkyňa ČPZP Elenka Mazurová.

Aké zmeny na koži sú dôvodom pre návštevu stanu ČPZP
Plošné zväčšovanie – rozpíjanie alebo vyvýšenie znamienok
Zmena zafarbenia znamienka
Krvácanie, svrbenie, chrasta, červený okraj
Nový útvar na koži, ktorý sa dlho nehojí
Novo objavené, stále sa meniace znamienko
Väčšie množstvo znamienok na koži
Hovorca upresňuje, že pri kampani Spolu proti melanómu ČPZP vyšetrí každého záujemcu bez ohľadu na to, či je poistenec ČPZP alebo je registrovaný v inej zdravotnej poisťovni. Zároveň potvrdzuje, že preventívne vzdelávací program Spolu proti melanómu sa teší veľkému záujmu verejnosti. Len počas minulého, teda štvrtého ročníka konaného v roku 2019 zdravotníci vyšetrili 6 600 osôb. Podozrivý nález sa našiel u viac ako piatich percent z nich. Ďalšie informácie o akcii sú dostupné na stránkach kampane Spolu proti melanómu.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články